BÜLTEN ABONELİĞİ
Size zaman zaman ürün ve hizmetlerimiz hakkında işinize yarayacak haberler göndermek isteriz. İstediğiniz zaman aboneliğinizi sonlandırabilirsiniz. Bilgileriniz kesinlikle başka kişi ve/veya kurumla paylaşılmayacaktır.

Haberlerimiz

Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları

26
Nov

Hamilelikte sigara içmenin zararları üzerine yazılıp çizilen sayısız makale, sayısız sunum, sayısız görsel bulunmaktadır. Global bir problem olan sigara ve sigaranın neden olduğu hastalıklar dünyadaki ciddi sağlık problemleri arasındadır. Hamilelikte sigara içmenin zararları bu kadar net bilinse de tiryaki denilebilecek kadınların %60 kadarı gebelik sırasında sigara içmeye devam etmektedir ve bu da hamilelik sırasında sigara kullanmanın oldukça önemli bir toplum sağlığı sorunu olduğuna işaret etmektedir. İstanbul Ataşehir Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Yasemin Yakut elektronik sigara kullanımı ve bunun bebeklere olan 10 zararı hakkında bilgi verdi.

SİGARA İÇMENİN BEBEK ÜZERİNDEKİ NEGATİF ETKİLERİ

 • 1. Hamilelikte sigara kullanmak erken (prematür) doğuma sebep verir. Normal bir hamilelik süreci
 • ortalama 39 hafta olarak alınır; sigara içmek bebeğe daha erken doğması için baskı yapar.
 • 2. Erken zar yırtılması: Doğum sırasında açılması gereken su kesesisin normalden çok daha erken açılması bebeğin fiziksel gelişimi bitmeden doğuma yol açar.
 • 3. Rahim-içi gelişim eksikliği: Sigara içince bebeğinize giden kanın içindeki oksijen ve gıdada azalma yaşanır; bu da bebeğinizin fiziksel gelişim olarak geride kalmasına sebep verir.
 • 4. Rahim-içi ölüm: Hamilelikte sigara içerek bebeğinizin ana rahminde aniden ölmesine neden olabilirsiniz.
 • 5. Sigara kullananların idrarında görülen protein artışı, tansiyon problemleri, vücutta şişkinlikler, görüşte netlik bozulması, vb. ile kendini gösteren hamilelik zehirlenmesi hem anne hem bebek için yaşamsal risk taşımaktadır.
 • 6. Nikotin damarları daraltır, bu da yüksek tansiyona yol açar. Bu da maalesef bebeğinizin denglei ve yeterli beslenmesi açısından olcukça önemli bir problem teşkil etmektedir.
 • 7. Gebelikte sigara kullanmak plasentanın erken ayrılmasına yol açabilir. Normalde doğum sırasında bebek doğduktan sonra plasenta ayrılır. Erken ayrılmada ise bebek henüz ana rahmindeyken plasenta ayrılır ve tehlikeli bir kanama yaratır.
 • 8. Hamileyken sigara içmek bebeğinizin nefes alırken problem yaşamasına sebep verebilmektedir. Erken doğum ile gelen bebeklerde akciğerlerin düzgün gelişim göstermemiş olmasından ötürü ölümle sonuçlanan vakalar olabilmektedir. Anne adayının hamilelik esnasında sigara içmesi ile solunum güçlüğü çeken bebekler arasında doğrusal bir bağlantı vardır.
 • 9. Anne sütünün az gelmesi: Loğusa döneminde annenin verdiği süt miktarının düşmesine sebep vermektedir.
 • 10. Loğusa periyodunda anne sütünün Vitamin C seviyelerinde, ayrıca nitelikli besin görevi gören madde miktarının düşmesini tetikler.
 • GEBELİKTE SİGARA KULLANIMININ BEBEĞE ZARARLARI

  Gebelikte sigara kullanımının bebek ve genel gebelik durumu üzerine korkunç etkileri vardır. Sigara katranı, karbon monoksit (CO), nikotin ve başka zararlı ve zehirli madde üst nefes yollarına, oradan da bronşlar ve kan dolaşımına geçer. Bu da solunum sistemi, kalp ve damarlar başta olmak üzere küçüklü büyüklü bütün organlara hasar verir.

  Hamilelik sırasında göbek kordonu vasıtasıyla bebek ve anne her zaman kan transferi yaptığından hamilelikte sigara içen anne adayının aldığın bütün zehirli ve zararlı maddeler de, ne yazık ki, doğrudan bebeğe de geçer. Demin dediğimiz gibi nikotin damar çapını daraltır; ve olguyu rahim duvarları ve diğer organlardaki damarlar ekseninde düşündüğümüzde rahme giden kan miktarında da azalma olur. Sigaradaki karbonmonoksit (CO) de vücuttaki hücrelerin yapısına hasar vererek bebeğin gelişimine sekte vurabilir, ayrıca hücrelerin kanda oksijen taşıması özelliğini de vurabilir. Gebelikte sigara kullanan anne adaylarının kanındaki oksijen miktarı düşünce de bebeğe giden besin, oksijen ve diğer gerekli maddelerde azalmalar yaşanacaktır.

  Düşüncelerinizi aşağıya yazabilirsiniz...
  Ovale Türkiye'ye Hoşgeldiniz, Burası Sizin Yeriniz!

  Ovale markası birçok başarılı kuruluş gibi mütevazi bir başlangıç yaparak gösterdiğiniz teveccüh ile kıtadan kıtaya yayılmış, ondan fazla ülkede distribütörleri olan uluslararası bir firmaya dönüşerek e-sigara ile eşanlamlı hale gelmiştir. Bu kapsamlı başarının en iyi göstergesi, bize bahşettiğiniz güvendir. Bizim için paha biçilemez değerde olan güveniniz sayesinde bugün en kaliteli beyinleri işe alıyor, kılı kırk yaran AR-GE çalışmaları yürütüyor, güveninize layık olabilmek için kendimizi devamlı geliştirmeye çalışıyoruz. Bunu yapabilmek için Türkiye piyasasının özel şartlarını gözönünde bulundurmak gerektiğini de biliyoruz; bu yüzden hep yeni politikalar üretiyor, gerektiğinde varolan politikaları da revize ediyoruz.