BÜLTEN ABONELİĞİ
Size zaman zaman ürün ve hizmetlerimiz hakkında işinize yarayacak haberler göndermek isteriz. İstediğiniz zaman aboneliğinizi sonlandırabilirsiniz. Bilgileriniz kesinlikle başka kişi ve/veya kurumla paylaşılmayacaktır.

Haberlerimiz

ABD Elektronik Sigara Piyasasında Son Durum

28
Jun

Dünyanın en büyük ekonomisi olarak ABD’de yaşanan gelişmeler her sektörü derinden etkilediği gibi elektronik sigara ve elektronik sigara likiti sektörünü de temelden etkilemektedir. E-sigaranın en büyük pazarı olan ABD pazarındaki en güncel durumu sizlerle paylaşmak istedik.

Dev Tütün Kartelleri Elektronik Sigaraya El Attı

Son on senedir küçük e-sigara üreticileri ABD pazarına hakim durumdaydılar ama esigara araştırmalarının ortaya koyduğu üzere ABD e-sigara piyasasının bu sene 1 milyar dolarlık bir hacme ulaşması öngörülmektedir. Logic, Njoy ve Vapor gibi elektronik sigara KOBİleri nefeslerini tutmuş tütün devlerinin pazara girişini seyretmektedir.

ABD’nin en büyük sigara üreticisi Altria, Ağustos ayında elektronik sigara pilot piyasası olarak belirlediği İndiana eyaletinde MarkTen markası altında esigara satmaya başlayacak. ABD’nin en büyük ikinci sigara üreticisi olan Reynolds American da aynı şekilde şu sıralar Colorado eyaletinde Vuse marka elektronik sigara ile piyasaya girmeye hazırlanıyor. Lorillard ise geçen sene 135 milyon dolara satın aldığı Blu marka e-sigaraları 80,000 ayrı satış noktasında piyasaya arz etmişti zaten.

E-Sigara KOBİlerinin Tepkisi

Elektronik sigara üreticisi Logic Technology’nin müdürü Eli Alelov tütün devlerinin piyasaya girişi hakkında “Hoşgeldiler, yeter ki oyunu kurallar dahilinde oynasınlar. Umarız müşterilerine baskı yaparak normal sigaralarımızı satmaya devam etmek istiyorsanız bizim elektronik sigaralarımızı da satmanızı tavsiye ederiz demezler” dedi.

Tütün kartellerinin tam da e-sigara ve elektronik sigara likitlerinin normal sigaralardan daha sağlıklı olup olmadığı tartışılırken esigara pazarına girmeleri de manidar. Elektronik sigara kullanıcıları pille çalışan bir buharlaştırıcının ayrıştırdığı e-likitini buhar olarak ciğerine çekiyor.

Elektronik Sigara Denetim Mekanizması

ABD’de tütün ürünlerini denetleyen kurum olan Gıda ve İlaç Dairesi (GİD) daha elektronik sigara hakkında yönetmelik oluşturabilmiş değil. Altria yönetim kurulu başkanı Martin Barrington, GİD’in e-sigara hakkında yönetmelik çıkarmasının “zararı azaltan ve toplumsal açıdan olumlu” bir hareket olacağını savunurken esigara üreten KOBİler GİD’e daha doğrudan yaklaşarak elektronik sigaranın normal sigaradan daha az zararlı olduğuna dair resmi beyanat istiyor.

Tartışmaları daha sürecek gibi ama dev tütün kartelleri bile elektronik sigara dünyasına adım atıyorsa bu işte bir iş var demektir. Umarız tüm bu gelişmeler elektronik sigara tüketicisi için en yararlı şekilde sonuçlanır.

Düşüncelerinizi aşağıya yazabilirsiniz...
Ovale Türkiye'ye Hoşgeldiniz, Burası Sizin Yeriniz!

Ovale markası birçok başarılı kuruluş gibi mütevazi bir başlangıç yaparak gösterdiğiniz teveccüh ile kıtadan kıtaya yayılmış, ondan fazla ülkede distribütörleri olan uluslararası bir firmaya dönüşerek e-sigara ile eşanlamlı hale gelmiştir. Bu kapsamlı başarının en iyi göstergesi, bize bahşettiğiniz güvendir. Bizim için paha biçilemez değerde olan güveniniz sayesinde bugün en kaliteli beyinleri işe alıyor, kılı kırk yaran AR-GE çalışmaları yürütüyor, güveninize layık olabilmek için kendimizi devamlı geliştirmeye çalışıyoruz. Bunu yapabilmek için Türkiye piyasasının özel şartlarını gözönünde bulundurmak gerektiğini de biliyoruz; bu yüzden hep yeni politikalar üretiyor, gerektiğinde varolan politikaları da revize ediyoruz.